هنر در گدر زمان

هنر و هنرمند

هنر چیست ؟ | what is art

هنر چسیت ؟ پرسش های اندکی را می توان یافت که چنین بحث انگیز باشند و پاسخ های متقاعد کننده ای چنین اندک به آنها داده شده باشد . 

اگر در این را نتوانیم به هیچ نتیجه ی قطعی برسیم ، باز گفتنی های بسیار هست که می توان به زبان آورد . هنر در درجه ی نخست یک واژه است - واژه ای که اندیشه و واقیت هنر را تصدیق می کند .

بدون این واژه ، می توانیم اصولا در باره وجود هنر تردید کنیم . ام این اصطلاح ، بر روی هم در واژگان هر جامعه ای یافت نمی شود . اما کار یا اثر هنری در همه جا ساخته می شود . بنا بر این هنر نیز یک شیئ است . اما نه مانند هر شیئ دیگر . هنر یک شیئ زیبایی شناختی است . هدف از ساختنش آن است که مردم در آن بنگرند و آن را به واسطه ی ارزش ذاتی بستایند . کیفیات ویژه ی هنر ، آن را متمایز می سازد ، به طوری که غالبا در موزه ها ، کلیسا ها یا غارها نیز جدا از اشیای روزمره نگهداری می شوند . 

 

منظور از زیبایی شناختی چیست ؟

زیبایی شناختی ، بر حسب تعریف ، ( آن است که با چیز زیبا سر و کار پیدا می کند ) البته همه ی هنر ها به چشم ما زیبا نیستند ولی با این حال هنر به شمار می روند . 

قضاوت بنیادین مردم سراسر جهان ، تقریبا مشابه است . تفاوتی بین مغز ها و دستگاه های اعصاب انسان ها وجود ندارد زیرا بر طبق نظریه ای جدید ، ما جملگی از مادری مشترک در قاره ی آفریقا به دنیا آمده ایم که در حدود دویست و پنجاه هزار سال پیش [1] از این می زیسته است . اما سلیقه یا ذوق فقط از فرهنگ تبعیت می کند و فرهنگ نیز به قدری متنوع است که خلاصه کردن هنر به هر گونه مجموعه ی خصوصیات مطلق را غیر ممکن می گرداند . بنابر این ، چنین به نظر می رسد که دستیابی به هنر امکان پذیر نباشد و ما را نیز از نگریستن در آثار هنری در چهار چوب زمان و مکان اعم از گذشته و حال گریزی نباشد . 


 1- در سال 1974 ، دانلد جانسن ، سنگواره یاب آمریکایی در مکانی به نام هادرا در کشور اتیوپی ، اسکلت کامل زنی به نام لوسی را که 13 میلیون  سال پیش از این می زیسته است کشف کرد . 

برچسب ها هنرمند کیست , هنر چیست , اثر هنری, هنرمند, زیبایی شناختی , زیبایی, هنر

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان میهمان

0
نظر شما به سامانه مدیریت ارسال شده است.
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد