معرفت‌شناسی یا شناخت‌شناسی

معرفت‌شناسی یا شناخت‌شناسی _ Epistemology شاخه‌ای از فلسفه است که به عنوان نظریهٔ چیستی معرفت و راه‌های حصول آن تعریف می‌شود.هرگاه و همیشه برای کشف قاعده‌ای قابل اعتناء، در بارهٔ احوال و عوارض علم (و علوم) بحثی روشمند داریم، در فلسفه علم غور می‌کنیم. پس اگر یک سلول مغز از آن نظر که نقش جوهری در بروز یک قاعده علم ساختی دارد را برای توضیح و ترمیم یک قاعده کلی بررسی کنیم، کم یا زیاد در حال فلسفیدن علم هستیم.

نظرات (0) کلیک ها: 435

افلاطون

آریستوکلس ملقب به افلاطون یا پلاتون (به یونانی باستان: Πλάτων،‏ با تلفظ: /ˈpleɪtoʊ/ˈ) ‏(۴۲۸/۴۲۷ پ.م. تا ۳۴۸/۳۴۷ پ. م) دوّمین فیلسوف از فیلسوفان بزرگ سه‌گانه یونانی (سقراط، افلاطون و ارسطو) است. افلاطون نخستین فیلسوفی است که آثار مکتوب از او به جا مانده‌است. همچنین بسیاری او را بزرگ‍ترین فیلسوف تاریخ می‌دانند.

 

نظرات (0) کلیک ها: 320

ایمانوئل کانت

ایمانوئل کانت  Immanuel Kant  متولد ۲۲ آوریل ۱۷۲۴ و درگذشتهٔ ۱۲ فوریه ۱۸۰۴  چهره ای محوری در فلسفه جدید است. وی تجربه گرایی و عقل‌گرایی ابتدایی مدرن را در هم آمیخت، و تا به امروز تأثیر مهم وی در مابعدالطبیعه، معرفت‌شناسی، اخلاق، فلسفه سیاسی، زیبایی شناسی و دیگر حوزه‌ها ادامه دارد. ایده بنیادین «فلسفه نقدی» کانت به ویژه در نقدهای سه‌گانه وی «نقد عقل محض»، «نقد عقل عملی»، و «نقد قوه حکم»، «خودآیینی انسان» است.

نظرات (0) کلیک ها: 195

ارسطو

اَرَسطو یا ارسطاطالیس زادهٔ ۳۸۴ ق.م. و درگذشتهٔ ۳۲۲ ق. م یکی از فیلسوفان یونان باستان بود. او یکی از مهم‌ترین فیلسوفان غربی به حساب می‌آید. در هجده سالگی به آکادمی افلاطون راه یافت و به مدت بیست سال در مکتب افلاطون کسب دانش کرد و آموزگار اسکندر مقدونی بود. نوشته‌های او در زمینه‌ها و رشته‌های گوناگون از جمله فیزیک، متافیزیک، شعر، زیست‌شناسی، منطق، علم بیان، سیاست، دولت و اخلاق بوده‌اند. ارسطو به همراه سقراط و افلاطون از تأثیر گذارترین و بزرگترین فیلسوفان یونان باستان بوده‌است. این سه تن فلسفه غربی را بر اساس فلسفه پیش از سقراط یونان بنیاد نمودند. ارسطو فلسفه را به‌عنوان «دانش هستی» تعریف می‌کرد.

نظرات (0) کلیک ها: 307

لودویگ یوزف یوهان ویتگنشتاین

لودویگ یوزف یوهان ویتگنشتاین - Ludwig Josef Johann Wittgenstein - متولد ۲۶ آوریل ۱۸۸۹ در وین، اتریش و درگذشتهٔ ۲۹ آوریل ۱۹۵۱ در کمبریج، انگلستان ، فیلسوف نامدار اتریشی قرن بیستم بود که باب‌های زیادی را در فلسفهٔ ریاضی، فلسفهٔ زبان، و فلسفهٔ ذهن گشود. از سال ۱۹۲۹ تا ۱۹۴۷، ویتگنشتاین در دانشگاه کمبریج تدریس کرد.بسیاری او را بزرگ‌ترین فیلسوف قرن بیستم می‌دانند.

نظرات (0) کلیک ها: 208

آرا و نظرات آناکسیمنس ( Anaximenes )

 شماری از پیروان آناکسیمندر این پرسش را مطرح کردند که " یک چیز نامشخص و نا معین، تا چه اندازه بهتر از هیچ چیز است؟" آن‌ها به این نتیجه رسیدند که بهتر نیست، و در واقع همان چیز است، و چون می‌دانستند که از هیچ، هیچ زاده می‌شود، به جستجوی آن چیز غایی رازآمیز برآمدند. هوایی که ما آن را تجربه می‌کنیم ("هوای شعور متعارف") منزل گاهی در نیمه راه میان همۀ صورت‌های دیگری است که " هوای آغازین" بر اثر غلیظ شدن و رقیق شدن می‌تواند به خود بگیرد.

 

نظرات (0) کلیک ها: 233

آرا و نظرات آناکسیمندر ( Anaximander )

چندین نسل از پیروان تالس با این بینش اساسی او موافق بودند که تکثر انواع چیزها در جهان را باید به یک مقوله تقلیل داد، اما به نظر می‌رسد هیچ یک از آن‌ها این فرمول را که همه چیز آب است نپذیرفت. شاگرد او آناکسیمندر ( حدود  610 تا 546 ق م )، باز هم از اهالی میلتوس، می‌گفت اگر همۀ چیزها آب بودند، مدت‌ها قبل همه چیز به آب بازگشته بود.

نظرات (0) کلیک ها: 317

تالس از میلتوس اولین فیلسوف مغرب زمین _ Thales

نخستین تجلّی فلسفه در سه نسل متوالی از متفکران، متعلق به کلونی کوچک میلتوس (Miletus)  واقع در ساحل آسیای صغیر - ترکیه امروز - در قرون ششم ق م است. اولین فیلسوف به ثبت رسیده تالس میلتوسی (  حدود 580 ق م ) است. ظاهراً او کتابی ننوشته، یا اگر نوشته مدت‌ها قبل از میان رفته است.

نظرات (0) کلیک ها: 250

فیلسوفان پیش سقراطی | قرن های ششم و پنجم قبل از میلاد مسیح

متفکرانی که از پایان قرن هفتم ق م تا میانۀ قرن چهارم ق م در یونان فعّال بودند، امروزه به فیلسوفان پیش سقراطی معروف‌اند، هر چند آخرین اعضای این گروه در واقع معاصران سقراط بودند (سقراط که در فصل بعدی اندیشه‌اش را بررسی خواهیم کرد در سال 469 ق م به دنیا آمد و در سال 399 ق م در گذشت).

نظرات (0) کلیک ها: 599

تاریخ فلسفه ی غرب

در این مقاله قرار است که به تاریخ فلسفه در مغرب زمین بپردازیم این که زادگاه فلسفه کجاست ؟ چرا فلسفه را به این نام می خوانیم ؟ شخصیت های بزرگ جهان فلسفه در مغرب زمین چه کسانی بودند ؟ فلسفه ی غرب به چه می نگرد ؟ ماهیت های فلسفه در مغرب زمین چیست و البته بسیاری از مواردی که در خصوص فلسفه ی غرب و تاریخ آن به ذهن ما خطور می کند پس با ما همراه باشید تا تاریخچه فلسفه ی غرب را بهتر بشناسیم ...

نظرات (0) کلیک ها: 251