هنر آفریقایی | پیکره تراشی و مجسمه سازی

هنر آفریقایی | پیکره تراشی و مجسمه سازی

اصطلاحی است که فقط به هنر آفریقایی "سیاه"، خصوصاً آثار مجسمه سازی  و کنده کاری ساکنان حوزۀ وسیع اطراف رودهای نیجر و کنگو اطلاق می‌شود؛ و بنابراین مثلاً هنر مصری باستان، و نقاشی بوشمن را در بر نمی‌گیرد.

و نیز دو نوع هنر آفریقای می‌شناسیم که از یکدیگر متمایزند: یکی، هنر درباری ( به خصوص ایفه و بِنین ) ، که یادبودی و طبیعتگرایانه است و با موادی سخت ( چون سنگ، مفرغ، سفال، و چوب سخت ) ساخته شده؛ دیگری، هنر مفهومی و غالباً انتزاعی که بیشتر مشتمل بر کنده کاریهای چوبین ( مانند صورتکها، و پیکرهای نیاکان ) است. این نوع دوم از هنر آفریقایی است که در آغاز سدۀ بیستم بر کار هنرمندان اروپایی بسیار اثر گذاشت.

001

همۀ هنرمندان قبیله‌یی در ساختن آثارشان از باورهای همانند بهره می‌گرفته‌اند. در مذاهب " روح باور" آفریقایی، هر موجود دارای نیروی حیاتی انگاشته می‌شود؛ و انسان با درک این نیروها و رویکرد درست بدانها، می‌تواند به کارشان گیرد. ولی، افراد برای اطمینان از تداوم و ازدیاد این نیروهای حیاتی در قبیله و در خودشان، باید به طور منظم و در مواقع مناسب، شعایر مذهبی به جا آورند. صورتکها [ ماسک‌ها ] و تندیس‌ها به منظور ارتباط با دنیای ارواح، برای پرستش نیاکان، و چون طلسم محافظ در بهره برداری از نیروهای حیاتی به کار برده می‌شوند.

002

هنرمند آفریقایی در چارچوب میثاقهای صوری معین کار می‌کرد، و در کار خود مفهومی مرتبط با موضوع می‌گنجانید و قدرتی پویا بدان می‌بخشید تا دست‌آفریده‌اش نیرو گیرد و هستی یابد. بنابراین، او موضوع مورد نظرش  را نه واقعگرایانه، و نه لزوماً با صور " زیبا " می‌آفرید. سر پیکره غالباً بزرگ و بی‌تناسب ساخته می‌شد؛ زیرا در باور هنرمند، سر جایگاه نیروی زندگی، و مهم ترین بخش بدن بود. تندیسک ها تقریباً همیشه از یک تنۀ درخت تراشیده می‌شدند؛ و کشیدگی بدن و کوتاهی دستانِ شاخه مانندشان به همین سبب بود.

در جوامع قبیله یی آفریقا، هنرمندان عموماً حرفه یی بودند و بنا به سفارش رییس قبیله، ریش سفید دهکده، و یا بزرگ خانواده کار می کردند.بیشتر آنان از احترام برخوردار بودند، و در بعضی نقاط وجهۀ سیاسی  یا مذهبی داشتند. حق وصول به مقام هنرمندی، گاه، در برخی خانواده ها مورثی بود. هنرمند اسلوبها و قالبهای سنتیِ بازنمایی و بیان، طرح های سنتی، و نیز معانی دقایق آیینهای مذهبی و اجتماعی را در روند کارآموزی درازمدت می آموخت. در پی مواجهه با فرهنگ غربی این الگو ی قبیله یی در هم ریخته شد. در نتیجه، قالبهای هنر قدیم معنا و کارکردشان را از دست دادند و عمدتاً از میان رفتند. فعالیت هنری به راه تجارت و و ارضای سلیقۀ جهانگردان افتاد واز ارزش اصلی تهی شد. البته در بعضی نقاط آفریقا کوششی برای احیای نوعی از هنر بر اساس سنتهای گذشته به چشم می خورد، که گاه تلفیق صور بومی و اصول زیبایی شناسی مدرن در آن بارز است.

003

آشانتی [ آسانته ]، نام یک قوم در غنا. کرسی چوبین با روکش طلا- نماد پادشاهی- مشهورترین نمونۀ فلزکاری این قوم است. اینان همچنین، خاکستردانهای مفرغی برای مردگان، و وزنه های زرین به شکل بُتواره های آدم و جانور می ساختند. تندیسک باروری با سرِ تخت، معروف ترین نمونۀ کنده کاری چوبین قوم نامبرده به شمار می آید.

باکوبا یا بوشُنگو،نام قبیله‌ای در کُنگو – کین شاسا. سنت مجسمه سازی قبیلۀ نامبرده بسیار غنی است. از سدۀ هفدهم به بعد، تک چهره‌های شاهان را از چوب می‌تراشیده‌اند.

بالوبا، نام مجموعه‌ای از چند قبیله در کُنگو- کین شاسا. کنده کاری‌های این قبایل، و به خصوص تندیسهای چوبین نیاکان ( دستا فریدۀ قبیلۀ مرکزی: هِمبا ) معروف‌اند. کرسی با پایه‌ای به هیئت زن زانو زده یا ایستاده، پیکره‌های زنانۀ نشسته و کاسه به دست، و صورتک‌های نیمکروی از دیگر آثار هنری آنان به شمار می‌آیند.

004

بامبارا، قومی از آفریقای باختری که در مالی [ نیجر شمالی ] اسکان یافته است. سرپوشاکهایی که آنان در رقص بز کوهی به کار می‌بردند، معروفیت دارد.

بائوله، قومی از ساحل عاج که با آشانتی پیوند نژادی دارد. مجسمه‌های سنتی قوم نامبرده، ساخته شده از چوب تیرۀ سخت، از تراش دقیق و پرداختکاری ظریف برخوردارند. نمونۀ سنخی هنر بائوله، صنمک با سیمای اندیشناک است که گاه با پیکر جانوران آرایش یافته. قوم مزبور صورتک‌های منقوش و مجسمه‌های فلزی نیز می‌ساختند.

داهُمی، نام یک جمهوری در آفریقای باختری. پیش از آنکه در دهۀ 1870، مستعمرۀ فرانسویان شود، سلسلۀ شاهان آبُمی مقتدرانه برآن فرمان می‌راندند. از نمونه‌های شاخص هنر درباری آبُمی، پیکرۀ آهنیِ بزرگ " خدای جنگ و آهن" بود. هنر غیر درباری داهُمی زیر نفوذ کنده کاریهای چوبین یُروبا قرار داشت.

001

دُگُن، قومی از آفریقای باختری ساکن در پیچ بزرگ رود نیجر. دستافریده‌های این قوم مشتمل‌اند بر تندیسک دوکی شکل نیاکان، صورتک چوبین نرم با شکل‌های ساده شده، و نقش برجسته از پیکره‌های نیاکان. صورتک سازان به منظور بی اثر کردن نیروی حیاتی بر چوب، گاه قلابهای آهنی در صورتک‌ها کار گذاشته‌اند.

فَنگ، مجموعه‌ای از قبایل پر جمعیت در ایالت شمالی گابُن. در سردیسها و تندیسهای تیره فام مربوط به این قبیله‌ها - که محتملاً نیاکان باستانی آنها را مجسم می کنند – شیوۀ هندسی مستحکم و پرداختکاری ظریف می‌توان دید.

مِنده، نام قومی از سیه رالئون. کنده کاری، هنر عمدۀ این قوم است که پیکر‌های باریک زنانه، و کلاهخودهای پر هیبت و بیانگر را - برای استفاده در محافل سرّی زنانه - شامل می‌شود.

نُک، نام فرهنگ کهن نیجریۀ مرکزی و شمالی. سردیس‌های سفالین مربوط به نیمۀ دوم هزارۀ اول ق م، از آثار باستانی آن به شمار می‌آیند. ( هنر ایفه و هنر بنین، از لحاظ سبک با دستافریده‌های متأخر نُک قرابت دارند).

001

یُروبا، نام قومی بزرگ در جنوب باختری نیجریه. بارورترین هنر آفریقای باختری با این نام شناخته شده و مشتمل بر صورتک‌های مورد استفاده در محفل‌های سرّی، و اشیای مقدس عمدتاً مربوط به " خدای رعد". سنت قدیم هنر یُروبا به ایفه مربوط بود. 

 

007 001 001 001 001 001 001 001 001 001 001 001 001 001 001

(منبع : دایره المعارف رویین پاکباز. مضمون شناسی. هنر آفریقایی. ص673-ص 676)

برچسب ها هِمبا , کین شاسا, تندیس‌, ماسک‌, هنر آفریقایی, پیکره, صورتک, بِنین, ایفه , کنگو , نیجر , روح باور, هنرمندان قبیله‌یی, سیاه, اثر هنری, هنرمند, تمدن , هنر

امتیاز کلی این مطلب (3)

4.5 از 5 ستاره

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان میهمان

0
نظر شما به سامانه مدیریت ارسال شده است.
شرایط و قوانین.
 • مهمان - احسان احمدی

  رتبه بندی 5 از 5 ستاره

  ?????

 • احسان جان سلام . ممنون میشم یکم موضوع رو روشن تر کنی :)

 • مهمان - مریم نظری

  رتبه بندی 5 از 5 ستاره

  سلام خسته نباشید . مطالبی که به این صورت ارائه میکنید برای تحقیق دانشگاهی ما خیلی خوبه ممنون که منبع رو اعلام میکنید ممنون که تصاویر خوب و بدون نوشته رو برای ما پیدا میکنید . امیدوارم موفق یاشید

 • مهمان - هیوا کمالی

  رتبه بندی 3.5 از 5 ستاره

  سلام بر اساس خورده تحقیقی که من داشتم این تصاویر بیشتر مربوط به هنر کنگو هستن ممنون میشم از هنر و فرهنگ نیجر هم برای ما بیشتر بگید . فکر میکنم برای دوستان هم جذابیت داشته باشه