فیلسوفان پیش سقراطی | قرن های ششم و پنجم قبل از میلاد مسیح

نوشیدن جام زهر توسط سقراط

متفکرانی که از پایان قرن هفتم ق م تا میانۀ قرن چهارم ق م در یونان فعّال بودند، امروزه به فیلسوفان پیش سقراطی معروف‌اند، هر چند آخرین اعضای این گروه در واقع معاصران سقراط بودند (سقراط که در فصل بعدی اندیشه‌اش را بررسی خواهیم کرد در سال 469 ق م به دنیا آمد و در سال 399 ق م در گذشت).

فصل مشترک همۀ فیلسوفان پیش سقراطی این بود که سعی داشتند نظریه‌هایِ کلی دربارۀ کیهان به دست دهند، و از تکرار قصه‌های خلقت همه چیز به دست خدایان بپرهیزند. آن‌ها با استفاده از مشاهده و منطق نظریه‌های کلی ارایه می‌دادند که رازهای پیدایش چیزها در جهان را برای ذهن‌های عاری از تعصب و کنجکاو توضیح می‌داد. فصل مشترک دیگرشان این بود که همۀ فیلسوفان پیش سقراطی زادۀ حواشی مرزهای یونان بودند؛ جزایر دریای ایونی یا کلنی‌های یونانی در ایتالیا یا سواحل ایران ( ترکیه امروز ). شناخت این متفکران نه تنها برای درک دنیای یونانی روزگار خودشان، بلکه برای فهم سرچشمه‌های فلسفه و علم غربی اهمیت زیادی دارد.

ارسطو

اما مسأله این است که شناخت ما از فیلسوفان پیش سقراطی بسیار اندک است. حتی در زمانی که ارسطو (322-384 ق م ) سعی کرد دیدگاه‌های آن‌ها را فهرست و نقد کند، اغلب آثاری که نوشته بودند از میان رفته بود. امروزه شناخت ما از پیش سقراطیان عمدتاً مبتنی بر خلاصه‌های آراء آن‌ها به قلم ارسطو و صاحب نظران یونانی بعدی است که شفاهاً دیدگاههای آن‌ها را شنیده بودند. یقیناً بسیاری از این گزارش‌ها به دلیل تحریف‌های ناشی از تکرار طی نسل‌های متوالی به وسیلۀ افراد متعدد، فاقد دقت‌اند. (آیا دربارۀ بازی تلفنی چیزی شنیده‌اید؟ در این بازی یک پیام پیچیده در گوش یک بازیگر زمزمه می‌شود، و او نیز آن را در گوش دیگری زمزمه می‌کند و این بازی همچنان ادامه می‌یابد، و سرانجام آخرین بازیگر گروه، پیام مزبور یا آنچه را که از آن باقیمانده است به کل اعضای گروه منتقل می‌کند.) این خلاص‌ ها غالباً حاوی اندیشه‌های ناهمزمان است، یعنی اندیشه‌هایی از دوران‌های بعدی به دیدگاه‌های پیشین انتقال یافته‌اند. در اغلب موارد تنها قطعاتی از کارهای اصلی بر جای مانده است و حتی این معدود قطعه‌های باقیمانده نیز همیشه با هم سازگار نیستند. به یاد داشته باشید که همۀ این کتاب‌ها با دست بر پاپیروس ( نوعی کاغذ ظریف اولیه که از خرد و خمیر کردن یک گیاه آبی مصری به دست می‌آمد ) نوشته می‌شدند و کاتبان حرفه‌ای آن‌ها را با دست نسخه برداری می‌کردند. به علاوه معنای بسیاری از قطعات مورد بحث است؛ هم به دلیل تکه پاره بودن نوشته‌ها و از بین رفتن کلمات مهم، و هم به دلیل زبان مبهمی که بسیاری از این نوشته‌ها به کار گرفته‌اند. با وجود این، از همان زمان ارسطو دربارۀ معنای آثار پیش سقراطیان یک سنت شکل گرفته بود، و همین روایت بود که بر فلاسفه و دانشمندان بعدی تاثیر گذاشت. ارسطو تنها منبع اطلاعات ما دربارۀ پیش سقراطیان نیست، اما متأسفانه اغلب اطلاعات اضافی ما مربوط به مفسران پسا ارسطویی است که تفسیرهایی از نظرات ارسطو به دست داده‌اند. به درستی نمی‌دانیم که چه مقدار از مطالبی که این منابع دیگر منتقل کرده‌اند، از منابعی اضافی به دست آمده‌اند. لذا به نظر می‌رسد که ارسطو منبع واقعی ما است، و ما دربارۀ دقت او نیز هیچ تصور روشنی نداریم، چون او پیش سقراطیان را به زبان خودش بازگو می‌کند. بنابراین، سنتی که در این جا ارایه می‌شود از جهات متعدد معیوب و تحریف شده است.

 


( منبع: نگاهی به فلسفه ، سبک کردن بار سنگین فلسفه، نوشته دونالد پامر، ترجمه عباس مخبر، ص24-25-26)


برچسب ها فلسفی, مقالات فلسفه, سقراط, تاریخ , تاریخ فلسفه , فلسفه غرب, فلسفه

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان میهمان

0
نظر شما به سامانه مدیریت ارسال شده است.
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد