تالس از میلتوس اولین فیلسوف مغرب زمین _ Thales

Thales | تالس

نخستین تجلّی فلسفه در سه نسل متوالی از متفکران، متعلق به کلونی کوچک میلتوس (Miletus)  واقع در ساحل آسیای صغیر - ترکیه امروز - در قرون ششم ق م است. اولین فیلسوف به ثبت رسیده تالس میلتوسی (  حدود 580 ق م ) است. ظاهراً او کتابی ننوشته، یا اگر نوشته مدت‌ها قبل از میان رفته است.

 

چنانچه به ارسطو و مفسران‌اش اعتماد کنیم، برهانی شبیه به مطالب زیر عرضه کرده است:

اگر تغییری در کار باشد، پس باید چیزی باشد که تغییر کند و در عین حال تغییر نکند. پشت تکثر ظاهری چیزها باید نوعی وحدت وجود داشته باشد؛ نوعی یگانگی پوشیده در کثرت ظاهری جهان. در غیر این صورت، جهان جهان نخواهد بود و به گروه‌های نا پیوسته‌ای از قطعات بی ارتباط بدل خواهد شد.

لذا ماهیت این جوهر یگانه کننده و در نهایت تغییر ناپذیر چیست که در هیأت تغییر دایمی بر ما پوشیده است؟

تالس نیز مانند اسطوره سازان پیشین از چهار عنصر هوا، آتش، آب و خاک اطلاع داشت. او بر این گمان بود که در نهایت باید بتوان همۀ چیزها را به یکی از این چهار عنصر تقلیل داد - اما کدام یک از آن‌ها؟

از میان همۀ عناصر، تغییر و تحولاتی که آب از سر می‌گذراند از همه آشکارتر است. رودخانه‌ها به دلتاها و آب به یخ و دوباره آب بدل می‌شود؛ سپس می‌توان آن را به بخار تبدیل کرد که هوا است، و هوا به هیأت باد، آتش را شعله ور می‌سازد.

واژگان اصلی تالس به این شرح است: " نخستین اصل و ماهیت پایه‌ای همۀ چیزها آب است."

این نتیجه گیری آشکارا غلط امروز نه به دلیل محتوا، بلکه به پاس فرم و پیش فرض پشت آن ارزشمند شمرده می‌شود.  به لحاظ فرم، میان این دعوی که "همۀ چیزها از آب تشکیل شده‌اند." و " همۀ چیزها از اتم تشکیل شده‌اند." جهش بزرگی وجود ندارد. همچنین حاوی این پیش فرض است که پشت ظواهر، یک جوهر غایی وجود دارد که در عین بی تغییر ماندن خودش، تغییر را توضیح می‌دهد. از این دیدگاه تالس را می‌توان نخستین فیلسوفی شمرده که پروژۀ تقلیل‌ گرایی (Reductionism) را معرفی کرده است. تقلیل گرایی نوعی روش تبیین است که شیئی را که رو به روی ما قرار دارد در ظاهر متعلق به نوعی از چیزها می‌داند، اما نشان می‌دهد که در سطح عمیق‌تر و پوشیده‌تری از تحلیل، این شیء را می‌توان به نوع پایه‌ای‌تری از چیزها تقلیل داد. این پروژه معمولاً یکی از کارکردهای مهم علم جدید به شمار می‌آید.

با تأسف باید سه فکر دیگر را نیز که ارسطو به تالس نسبت می‌دهد ذکر کنم. تأسفم به دلیل ظرفیت این افکار در تحلیل بردن آن چیزی است که تا این‌جا مبنای خوبی برای علم در آینده به نظر می‌رسید. ارسطو از قول تالس می‌گوید:

الف- به همان صورتی که یک کندۀ درخت روی یک استخر شناور است زمین هم روی آب شناور است.

ب- همه چیزها آکنده از خدایان‌اند.

ج- آهن‌ ربا باید دارای روح باشد، زیرا می‌تواند حرکت ایجاد کند.

 نخستین فکر از این سه، یعنی (الف) ، گیج کننده است چون بی دلیل به نظر می‌رسد. اگر همه چیز آب است، در این صورت عجیب است که بگوییم آب روی آب شناور است. فکر (ب) نشان دهندۀ آن است که خط و مرز تفکیک میتوس از لوگوس در افکار تالس، آن قدرها که من می خواستم نشان دهم روشن نیست. فکر (ج) نیز تا اندازه‌ای با (ب) مرتبط است، اما به شیوه‌ای معکوس. اگر بر اساس فکر (ب) همۀ چیزها آکنده از خدایان هستند، چرا آهن ربا با چیزهای دیگر در طبیعت تفاوت دارد؟ شگفت نیست که طی سال ها پژوهشگران مقدار زیادی جوهر بر کاغذ ریخته‌اند - و چون بحث هنوز ادامه دارد، به کرات بر دکمه‌های رایانه انگشت فشرده‌اند – تا این اندیشه‌هایی را که ارسطو به تالس نسبت می‌دهد بفهمند.  

برچسب ها تالس, فلسفی, مقالات فلسفه, تاریخ فلسفه , فلسفه غرب, فلسفه

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان میهمان

0
نظر شما به سامانه مدیریت ارسال شده است.
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد