آرا و نظرات آناکسیمنس ( Anaximenes )

آرا و نظرات آناکسیمنس ( Anaximenes )

 شماری از پیروان آناکسیمندر این پرسش را مطرح کردند که " یک چیز نامشخص و نا معین، تا چه اندازه بهتر از هیچ چیز است؟" آن‌ها به این نتیجه رسیدند که بهتر نیست، و در واقع همان چیز است، و چون می‌دانستند که از هیچ، هیچ زاده می‌شود، به جستجوی آن چیز غایی رازآمیز برآمدند. هوایی که ما آن را تجربه می‌کنیم ("هوای شعور متعارف") منزل گاهی در نیمه راه میان همۀ صورت‌های دیگری است که " هوای آغازین" بر اثر غلیظ شدن و رقیق شدن می‌تواند به خود بگیرد.

 

تئو فراستوس مفسر می‌گوید:

آناکسیمنس مانند آناکسیمندر اعلام می‌کند که طبیعت شالوده‌ای یگانه و بی‌مرز است، اما به خلاف نظر آناکسیمندر نامعین نیست، بلکه قطعی است و هوا است. بر حسب جنس موادی که به آن‌ها تبدیل می‌شود، مقدار و غلظت آن فرق می‌کند. رقیق که می‌شود به آتش، و غلیظ که می‌شود به باد و سپس ابر بدل می‌شود؛ چنانچه باز هم غلیظ تر شود به آب، سپس خاک و سپس سنگ تبدیل می‌شود و همۀ چیزهای دیگر از این‌ها پدید می‌آیند.

آناکسیمنس با طرح فکر غلظت و رقت، پروژۀ تقلیل گرایی را ادامه داد. وی این دعوی مهم را مطرح کرد که همۀ تفاو‌ت‌های کیفیتی به واقع تفاوت‌های کمیتی‌اند ( صرفاً مقدار ماده‌ای که در فضایی معین گنجانده می‌شود)؛ فکری که بسیاری از دانشمندان امروزی با آن موافق‌اند.

این سه فیلسوف اولیه، یعنی تالس، آناکسیمندر و آناکسیمنس، به میلسی‌ها معروف‌اند، چون هر سه اهل کلنی یونانی میلتوس واقع در سواحل ایران هستند، و نخستین مکتب فلسفی را تشکیل می‌دهند. آن‌ها به رغم تفاوت‌های شان خصوصیات مشترکی داشتند که بخشی از آن‌ها در نهایت به پاره‌ای از پیکرۀ سنت علمی غرب تبدیل شد: میل به ارایه تبیین‌های ساده، تکیه بر مشاهده در حمایت از نظریه‌ها، تعهد به طبیعت گرایی (Naturalism) ( این دیدگاه که پدیده‌های طبیعی باید بر حسب سایر پدیده‌های طبیعی توضیح داده شوند)، و یکتا گرایی ( این دیدگاه که در نهایت فقط یک نوع "ماده" وجود دارد).

هنگامی که صلح شکنندۀ میان قلمروهای پیرامونی یونان و ایران در هم شکست و ایرانیان این شهر را درنوردیدند و ویرانی و مرگ فراوانی از خود به جای گذاشتند، مکتب فلسفی میلتوس نیز به پایان کار خود رسید. به نوشتۀ هرودوتِ مورخ، آتنی‌ها از سقوط میلتوس به حدی ناراحت شدند که وقتی فرونیخوسِ نمایشنامه نویس، نمایشنامۀ " تسخیر میلتوس" را اجرا می‌کرد، در سالن تئاتر های های می‌گرسیتند. دولت اجرای این نمایشنامه را ممنوع و مؤلف آن را به خاطر تخریب اخلاق عمومی به پرداخت یک هزار دراخما محکوم کرد.


( منبع: نگاهی به فلسفه سبک کردن بار سنگین فلسفه، نوشته دونالد پامر، ترجمه عباس مخبر، ص37،38،39،40)


 

برچسب ها فلاسفه ی پیش از سقراط, پیش از سقراط, آناکسیمنس , آرا و نظرات, فلسفی, مقالات فلسفه, تاریخ فلسفه , فلسفه غرب, فلسفه

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان میهمان

0
نظر شما به سامانه مدیریت ارسال شده است.
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد