صفحه اصلی / معماری / ارتباط کاشیکاری مساجد اصفهان و سیستم عصبی انسان
ارتباط کاشیکاری مساجد اصفهان و سیستم عصبی انسان
ارتباط کاشیکاری مساجد اصفهان و سیستم عصبی انسان

ارتباط کاشیکاری مساجد اصفهان و سیستم عصبی انسان

امروزه بحث جاذبه های گردشگری ایران بیشتر از گذشته مطرح می شود.یکی از پر بازدید ترین شهر های ایران شهر اصفهان است.

اصفهان این شهر از قدیم‌الایام به دلیل مساجد متعدد با معماری بی‌نظیر آنها، به شهر گنبدهای فیروزه‌ای معروف بوده است، جایی که روح انسان با اتصال به عالم بالا لحظاتی از عالم مادی رها می‌شود و در آسمان معنویت به پرواز درمی‌آید.

این مسجد که یکى‌ از زیباترین‌ آثار تاریخى‌ شهر اصفهان‌ به‌ شمار مى‌رود داراى‌ گنبدى‌ است‌ که‌ از درون‌ و بیرون‌ با کاشى‌‌کارى‌هاى‌ زیبا پوشیده‌ شده‌ است‌

این‌ گنبد روى‌ چندین‌ طاق‌ کنگره‌‌دار مرتفع‌ استوار است‌ و با آیات‌ قرآنى‌ آراسته‌ شده‌ و در فراز آن‌ دایره‌اى‌ وجود دارد که‌ داراى‌ منافذى‌ با تزیینات‌ فلزى‌ است‌ و براى‌ روشنایى‌ و تهویه‌ به‌ کار مى‌رود.

مسجد

این‌ گنبد با‌ نقش‌های‌ اسلیمى‌ بسیار ظریفى‌ تزیین‌ شده‌ است‌ که در قشر خارجى‌ به یک ستاره هشت‌گوش‌ ساخته‌ شده‌ از کاشى‌هاى‌ معرق‌ رنگارنگ‌ منتهى‌ مى‌شود.

محراب‌ از یک‌ طاق‌ دندانه‌ دار تشکیل‌ یافته‌ که‌ بر فراز آن‌ نقوش‌ ظریف‌ اسلیمى‌ نقش‌ شده‌ است‌ و این‌ طاق‌ کنگره‌دار از داخل‌ داراى مقرنس‌هاى‌ صدفى‌ شکل‌ است‌ که‌ در انتهاى‌ آن‌ به‌ نقوش‌ گیاهى‌ زیبایى‌ آراسته‌ شده‌ است‌

در این رابطه مجله سل ریپورت که یکی از مجلات تخصصی در حوزه اعصاب است، سبک کاشیکاری‌های مسجد شیخ لطف الله اصفهان را به سیستم عصبی بدن انسان تشبیه کرده و تصویری از نمای سقف مسجد را بر جلد خود به چاپ رسانده است.

مسجد

سبک کاشیکاری مسجد شیخ لطف الله در اصفهان بسیار پیچیده است و چنانچه در عکس نشان داده م‌ شود نوعی سییستم شاخه شاخه شبیه به سیستم عصبی در بدن انسان است که می‌توان آن را به شاخه‌های کاملاً جدا در دندریتاها یا سلول‌های عصبی انسان تشبیه کرد. پدیده ای که به عنوان کاشیکاری دندریتی شهرت دارد.

مسجد شیخ‌ لطف‌‌الله که آمیزه‌ای بی‌نظیر از نقش و اسلیمی است یکی دیگر از بناهای باشکوه شرق‌ میدان‌ امام‌ خمینى‌ (ره‌) است که در مقابل‌ قصر شاه‌ عباس‌ صفوى‌(عالى‌ قاپو) واقع‌ شده‌ است.

مسجد

این مسجد به‌ دستور شاه‌ عباس‌ صفوى‌ بنا شده و به‌ نام‌ عالم‌ بزرگ‌ «لطف‌‌الله عبدالکریم‌ میسى‌» یکى‌ از فقهاى‌ امامیه‌ نامیده‌ شده است‌ که‌ اصلیت‌ او از جبل‌ عامل‌ لبنان‌ است‌ و دوران‌ صفوى‌ به‌ ایران‌ آمده بود.

بنا به نقلی مشهور پس‌ از این‌ که‌ ازبک‌ها محل اقامت‌ شیخ‌ لطف‌الله را در قزوین‌ اشغال‌ کردند شاه‌ عباس‌ وى‌ را به‌ نزد خود فراخواند و  وی مدرسه‌ و همین‌ مسجد را که‌ به‌ نام‌ او مشهور شد بنا نهاد و به‌ مدت‌ ۱۷ سال‌ کار بناى ‌ساختمان‌ مسجد ادامه‌ پیدا کرد.

 

درباره admin

سلام . من مقداد عباسی هستم امیدوارم بتونم بهترین های در دسترسم رو چه از نظر علم اندکی که دارم و چه از نظر علایقی که همراه من هست بنا بر سیاست های وب سایت یک هزار با شما دوستان به اشتراک بذارم . شما هم همراه من باشید تا بتونیم آنچه میل و علاقه شماست رو تهیه و تولید کنیم تا در اختیارتون قرار بدیم . با تشکر

این مطالب را نیز ببینید!

هشتی مدرن

هشتی مدرن در معماری

  یکی از قسمت‌های خانه که شاید چندان مورد توجه قرار نمی‌گیرد و از آن، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.