چرخه رنگ اینتن ، رنگ شناسی ، رنگ های اصلی ، رنگ های فرعی ، رنگ های مکمل
چرخه رنگ اینتن ، رنگ شناسی ، رنگ های اصلی ، رنگ های فرعی ، رنگ های مکمل
صفحه اصلی / دسته‌بندی نشده / آشنایی با چرخه رنگ ،رنگ های اصلی ، رنگ های مکمل و رنگ های فرعی

آشنایی با چرخه رنگ ،رنگ های اصلی ، رنگ های مکمل و رنگ های فرعی

هرگاه رنگ ها را مورد بررسی قرار می دهیم .تشریح چرخه رنگ در پی می آید.ایزاک نیوتن کشف کرد که وقتی نور سفید به منشور می تابد،می شکند و به شکل رنگهای طیف نور در می آید.بنابراین او چرخه رنگی را ارائه میدهد تا یافته های خود را بر روی آن توضیح دهد، و اساس کار نظریه پردازان بعدی می شود.

 یوهانس ایتن از استادان برجسته رنگ شناسی به حساب می آید. ایتن در سال ۱۸۸۸ در کشور سوئیس و در نزدیکی شهر تون متولد شد . یوهانس به نقاشی علاقه زیادی داشت و همین سبب شد تا برای تحصیلات آکادمیک هنر را انتخاب کند. در سال ۱۹۱۳ برای تحصیل به استوتگارت رفت و نزد آدولف هولزل تئوریسین و معلم برجسته آلمانی در علم رنگ به شاگردی پرداخت. ایتن ارتباط بین موسیقی و رنگ را درک کرد و نخستین فردی بود که به مفهوم مجرد رنگ در نقاشی های هندسی توجه کرد.

یوهانس ایتن درباره ترکیب رنگ می نویسد : « کسی که می خواهد استاد رنگ باشد باید هر رنگ را در ترکیبات بی نهایت با سایر رنگها ، بهتر ببیند ، بهتر احساس و بهتر تجربه کند . رنگ ها بدون اینکه مقید به اشیاء باشند باید ظرفيت اسرار آمیز برای بیان معنوی باشند . »

چرخه رنگ های ایتن | سازانو

چرخه رنگ ها:

چرخه رنگ ها سه رنگ اصلی قرمز،آبی و زرد را با رنگهای فرعی مانند بنفش،نارنجی و سبز نشان میدهد.چرخه به این صورت عمل میکند که ابتدا دو رنگ اصلی مجاور با هم ترکیب و یک رنگ فرعی در بین خود میسازند.برای مثال، قرمز و زرد رنگ فرعی نارنجی- زرد و آبی رنگ فرعی سبز و آبی و قرمز رنگ فرعی بنفش را میسازند.سپس یک رنگ اصلی با فرعی مجاور خود رنگ فرعی بعدی را می سازد و همین طور این چرخه با ترکیب رنگهای فرعی مجاورهم ادامه می یابد. چشم انسان عضو شگفت انگیزی است، در نور مناسب توانائی تشخیص حدود ده میلیون رنگ متفاوت را دارد.بیشتر رنگهایی که  با چشم انسان دیده میشود از طریق ترکیب سه رنگ اصلی قرمز،آبی و زرد به دست می آیند.سه رنگ اصلی هرگز از ترکیب هیچ دو رنگ دیگری به دست نمی آیند.

چرخه رنگ ایتن – سه رنگ اصلی – رنگ های زرد ، آبی ، قرمز 

چرخه رنگ ایتن - رنگ های فرعی | سازانو

چرخه رنگ ایتن – رنگ های فرعی

 

رنگهای مکمل:

رنگهای مکمل رنگهایی هستند که در چرخه رنگ مقابل یکدیگر قرار دارند.مانند قرمز و سبز،آبی و نارنجی و…این رنگها قوی ترین همنشینی را دارند چون با هم کنتراست دارند و در واقع رنگمایه های یکدیگر را بیشتر نمایان میکنند.این رنگها در کنار هم نشاط بخش اند و البته با هم تضاد دارند. در استفاده از این گونه ترکیب رنگ ها سلیقه دخیل است، اینکه تمایل به رنگهای تند یا ملایم داشته باشید تاثیر گذار است.همانقدر که ارتباط رنگها در چرخه رنگ مهم است .هر رنگی ،بن مایه ی متفاوتی دارد که به آن جهت خاصی می دهد.برخی رنگها مانند آبی با توجه به تندی  یا ملایمت آن ممکن است سبز یا بنفش به نظر برسند.در همین حال نارنجی نیز در پایان طیف  ممکن است به قهوایی بگراید.به همین خاطر است که در برخی موارد رنگهایی که باید با هم ترکیب خوبی داشته باشند ،ناهنجار به نظر میرسند.

چرخه رنگ ایتن - رنگ های مکمل | سازانو

چرخه رنگ های ایتن – رنگ های مکمل

رنگهای هماهنگ:

رنگهای هماهنگ آنهای هستند که در چرخه رنگها بین دو رنگ اصلی کنار یکدیگر قرار گرفته اند.این رنگها به خوبی باهم همنشینی دارند چون جهت رنگ اصلی آنها متمایل به رنگ فرعی آن بخش از چرخه رنگ است.

چرخه رنگ ایتن ، رنگ های هماهنگ

آمیزش رنگ ها:

از ترکیب مقادیر مختلف رنگهای اصلی ،دوازده رنگ چرخه رنگ ها درجات مختلف و بیشماری به دست می آیند.از ترکیب دو رنگ مکمل خاکستری مات به دست می آید.اما اگر همین دورنگ کنار هم قرار بگیرند به یکدیگر جلوه و درخشش می دهند..درجه ایی که در آن دو رنگ مکمل ترکیب شده و خاکستری مات می دهند، درجه اشباع یا شدت رنگ خوانده می شود.در خالص ترین حالت اشباع، قرمز به رنگ سرخ تیره و زنده تبدیل می شود.در حالت مخالف این رنگ به رنگ خاکستری در مرکز چرخه تبدیل شده و به حداقل اشباع می رسد. ارزش رنگی معمولاً با میزان درخشش هر رنگ مرتبط است و به میزان روشنی یا تیرگی در یک رنگ بر می گردد.که این میزان را می توان با اضافه کردن مقادیر متفاوت از رنگ مشکی و سفید تغییر داد.وقتی دو رنگ با یک ارزش یا تندی با هم ترکیب میشوند رنگ حاصل تیره تر است،زیرا طول موج های بیشتری به هنگام ترکیب آنها جذب می شود.این روند افزایش تفریقی خوانده می شود. زیرا نوری که از سطح باز میتابد،از رنگمایه ها کم میشود.اما ترکیب افزایشی با مخلوط کردن دو رنگ اصلی برای ایجاد رنگ سوم بکار میرود.

درباره admin

سلام . من مقداد عباسی هستم امیدوارم بتونم بهترین های در دسترسم رو چه از نظر علم اندکی که دارم و چه از نظر علایقی که همراه من هست بنا بر سیاست های وب سایت یک هزار با شما دوستان به اشتراک بذارم . شما هم همراه من باشید تا بتونیم آنچه میل و علاقه شماست رو تهیه و تولید کنیم تا در اختیارتون قرار بدیم . با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.