پانل های گچی پیش ساخته (‌بلوک های گچی )‌

پبلوک های ساخته شده از ملات گچ و حرارت دادن به دست می آید . برای جدا نمودن بعضی از فضا ها د ساختمان از بلوک های گچی استفاد می شود . حد اقل ضخامت بلوگ های گچی ۵ سانتی متر و در ابعاد مختلف ساخته می شود . 

از ترکیب و اختلاط سه قسمت آهک ، یک قسمت ماسه ، چهار قسمت گچ ، خمیر نمودن و قالبگیری به ضخامت های مختلف بلوک گجی به دست می آید که به عنوان تیغه های داخلی ساختمان بکار می رود.

ویژگی های متمایز و منحصر به فرد پانل های گچی پیش ساخته 

۱- ارزان ترین مصالح در تقسیمات داخلی است . 

۲- نسبت به سایر مصالح سبک وزن تر است . 

۳- نصب سریع و آسان دارد . 

۴- سطح کاملا صاف ، صیقلی و نیاز به اندود کاری ندارد . 

۵- افزایش سطح مفید زیر بنای فضا ها در حد مطلوب در دسترس فرار می گیرد . 

۶- عایق صوت ، حرارت ، حمل آسان و تطابق با شرایط محیط زیست را دارا می باشد . 

گچ هموراه توسط بشر در فن ساختمان سازی مورد استفاده قرار گرفته است . گروه های باستان شناسی قدمت استفاده از گچ را در معماری و طرح های مختلف تزئینی به ۷۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح نسبت داده اند . امروزه گچ همچنان به علت ویژگی های مختلف چون شکل پذیری ، مقاومت ، فراوانی و دارا بودن مزایای دیگر با استفاده از ماشین آلات مدرن ، تهیه و موراد استفاده فراوانی در صنعت ساختمان دارد . علاوه بر استفاده از گچ برای مصارف تزئینی و یا به عنوان روکش نهایی دیوار های داخلی ( به منظور ایجاد یک سطح کاملا صیقلی )‌کشور های مترقی استفاده مهم تری را برای این ماده طبیعی به وجود آورده اند و آن استفاده از سقف های کاذب گچی و پانل های گچی پیش ساخته جداساز برای چیدن کلیه دیوار های داخلی ساختمان می باشد . 

محصولات دیوار های گچی در حال حاضر در دو مدل یک سوراخ و دو  سوراخ به ابعاد ۶ / ۶۶ × ۵۰ سانتی متر و به ضخامت استاندارد ۱۰ سانتی متر عرضه می گردد ( قطر سوراخ ها در نوع تک سوراخ ۴۵ میلی متر و در نوع دو سوراخ ۳۰ میلی متر می باشد )‌ سطح این پانل ها کاملا صیقلی بوده و چهار طرف آن دارای کام و زبانه است که سرعت و کیفیت و مقاومت دیوارۀ ی نصب شده را به حد اکثر می رساند . به دلیل پخت مخصوص این پانل ها در ماشین آلات تولیدی (‌علاوه بر استاندارد بودن آن ها و صیقلی بودن سطح پانل ها )‌کیفیت سازه ای پانل کچی تولید شده بسیار بالا بوده و با زمان بندی و ترکیب صحیح گچ در این دستگاه ها دیوار های گچی با بهترین و مطلوب ترین کیفیت برای کلیه فضا های داخلی ساختمان شامل سرویس های بهداشتی و آشپزخانه تولید می گردد . به دلیل مجوف بودن وزن این پانل ها سبک تر بوده ، عایق حرارتی و صوتی بهتری ایجاد می نمایند در عین این که مشخصات سازه ای آن در بالاترین سطح ممکن حفظ می گردد . 

 

 

مشخصات فنی ابعاد پنل های گچی 

ابعاد۱۰ × ۵۰ ×‌ ۶ / ۶۶سانتی متر 
وزن هر پانل ۲۱کیلوگرم (‌قابلیت تولید از ۱۴ الی ۲۴ کیلو گرم )‌
وزن هر متر مربع ۶۳ کیلو گرم (‌قابلیت تولید از ۴۲ الی ۷۲ کیلو گرم بر متر مربع )‌
مقاومت فشاری ۶۶کیلو گرم بر سانتی متر مربع 
مقاومت خمشی ۱۱کیلو گرم بر سانتی متر مربع 
ضریب حرارتی ( K )‌۹۴ / ۱ Kcal/Hr.C
ظریب حرارتی ( λ ) ۳۱ / ۰Kcal/Hr.C
ضریب صوتی ۳۸ db (‌ دسی بل در ۵۰۰ Hz )
ضریب صوتی ۴۲db (‌ دسی بل در ۱۰۰۰ Hz )

 

توجیه اقتصادی و فنی پانل های گچی پیش ساخته ( بلوک های گچی ) 

در جدول زیر توجه اقتصادی و فنی استفاده از بلوک های گچی پیش ساخته در مقایسه با آجر و سقال سوراخ دار ، آجر و سفال تیغه ، بلوک سیپورکس و بلوک هبلکس مورد بررسی قرار گرفته است . 

دیوار چینی بر حسب kg/m3 بدون گچ و خاک و پلاستر گچ وزن بر حسب هر متر مربع دیوار ده سانتی متری آماده رنگ kg/m2مقاومت فشاری kg/m2
با آجر فشاری و ملات ماسه و سیمان۱۸۵۰235150 – 80 
با آجر سفال و ملات ماسه و سیمان ۲۱۰۰260150 – 80 
با آجر مجوف و ملات ماسه و سیمان ۸۵۰135150 – 80 
پیش ساخته بتونی۲۱۰۰260150
 با بلوک مخلوطی از :‌ سیمان ، آهک ، ماسه سیلیس ، و پودر آلومینیم و ملات ماسه و سیمان ۷۵۰ = ۱۵۰ + ۶۰۰11530
پانل گچی مجوف با ملات و مواد تأخیر دهنده ۶۰۰ = ۲۰ + ۵۸۰607 / 66
بتن های سبک از قبیل بتن متخلخل با مواد شیمیایی و بتن ورمیکولایت ۸۰۰ – ۴۰۰120 – 80 

 

مزایای پانل های گچی پیش ساخته ( بلوک های گچی )‌

 

۱) ارزان ترین مصالح : با در نظر گرفتن کلیه هزینه ها تا مرحله آماده برای نقاشی شامل قیمت مصالح ، حمل ، ملات ماسه و سیمان و گچ ، مصالح و دستمزد گچ و خاک و گچ ، بنای نصاب و کارگر ، قیمت هر متر مربع دیوار چیده شده به وسیله پانل گچی بین ۴۸ ٪ تا ۵۴ ٪ از دیگر محصولات مشابه ارزان تر خواهد بود . 

۲) سبک ترین مصالح : با توجه به جدول مقایسه ای و با در نظر گرفتن وزن ملات ، گچ و خاک و گچ ، وزن هر متر مربع دیوار گچی ۸۳ کیلو گرم است که در مقایسه با دیگر مسالح بین ۵۵ ٪‌ تا  ۷۴ ٪ سبک تر است . همچنین با توجه به اینکه قدرت تخریب زلزله به حاصل ضرب شتاب وارده زلزله به زمین مورد نظر و جرم سازه آن ارتباط دارد . لذا سبک نمودن وزن ساختمان یکی از راه های موثر برای بهینه سازی میباشد . 

۳) صرفه جویی در مصرف آهن : با در نظر گرفتن کاهش قابل ملاحظه در وزن دیوار های داخلی با استفاده از پنل های گچی چنان چه سازه ای با در نظر گرفتن این پانل ها برای کلیه دیوار های داخلی ساختمان طراحی و محاسبه شود کاهش حد اقل ۴ تا ۶ کیلو گرم در هر متر مربع در وزن آهن مصرفی در ساختمان به اسانی میسر است . 

۴)‌ سریع ترین اجرا :  یک بنا و یک کارگر می توانند به طور متوسط روزانه ۵۵ متر مربع دیوار گچی را نصر نمایند (‌تا ۸۵ متر مربع در روز نیز میسر است ) در حالی که برای نصب دیگر مصالح نیاز به یک بنا و دو کار گر بوده و متوسط اجرای روزانه بین ۲۰ الی ۴۰ متر مربع می باشد نه تنها سرعت نصب پانل های گچی بسیار بالا تر از دیگر مصالح می باشد ( ۳۸ ٪‌ الی ۱۷۵ ٪ سریع تر ) و اجرت نصب آن نیز بسیار کمتر است ( ۴۳٪ الی ۷۱٪ ارزان تر از دیگر مصالح ) 

۵) صرفه جویی در هزینه ملات :  در حالی که برای هر یک از مصالح مشابه بین ۱۵ الی ۶۰ کیلو گرم در متر مربع ملات ماسه و سیمان مورد نیاز است در اجرای یک متر مربع پانل گچی فقط یک کیلو گرم ملات گچ و سریش مخصوص مصرف می شود . 

۶) صرفه جویی در هزینه گچ و خاک :‌  پانل های گچی نیازی به گچ کاری ندارند و می توان با اجرای صحیح دیواره و میابق دستورات کارخانه روی ان را به طور مستقیم نقاشی و یا با کاغذ دیواری پوشش داده و یا کاشی کاری نمود ، بنا بر این ، به علت عدم نیاز به گچ و خاک تا حدود ۱۰۰ کیلو گرم در متر مربع وزن کل دیوار کاهش می یابد که این رقم در محاسبات ساختمانی پارامتر قابل توجهی می باشد . 

۷) افزایش سطح مفید : در اجرای دیوار با مصالح سنتی به دلیل اندود گچ و خاک و سفید کاری ضخامت یک دیوار داخلی به طور متوست ۱۷ سانتی متر می باشد ( ۱۰ سانتی متر ضاختمت دیوار و ۳/۵ سانتی متر ضخامت گچ و خاک و گچ در هر یک از دو طرف دیوار ) در حالی که در اجرای دیوار پارتیشن با پنل گچی پیش ساخته ضخامت دیوار بین ۱۰ الی ۱۱ سانتی متر می گردد ( ۱۰ سانتی متر ضخامت دیوار و در صورت نیاز ۰/۵ سانتی متر ضخامت گچ در دوطرف دیوار ) لذا با یک محاسبه ساده مشاهده می شود که همین صرفه جویی نه تنها کیفیت آپارتمان ساخته شده را ارتقاء می دهد بلکه به تنهایی چندین برابر هزینه دیوار چینی را به صورت افزایش مفید به سازنده و خریدار باز می گرداند . 

۸)‌ سطح استاندارد و کاملا صیقلی :‌ چون پانل های گچی توسط ماشین آلات اتوماتیک و دقیق تولید می شوند لذا ، سطح آن ها کاملا صیقلی بوده ، ابعاد پانل های استاندارد و اتصالات کام و زبانه کاملا دقیق می باشند و به همین علت ضایعات این پانل ها بسیار کم و اجرای آن ها در مقایسه با دیگر مصالح بسیار دقیق تر است . 

۹) عایق صوتی و صدا :‌ پانل های گچی به دلیل مجوف بودن عایق بسیار خوبی در برابر صدا های گوناگون می باشند . 

۱۰) عایق حرارتی : پانل های گچی عایق های بسیار موثری در مقابل حرارت و سرما می باشند . 

۱۱) نصب آسان تأسیسات :  با استفاده از پانل های گچی به راحتی می توان لوله های آب و برق را از سوراخ های آن به صورت افقی عبور داده و نیازی به لوله خرطومی نمی باشد . 

۱۲) حمل آسان : پانل های گچی در پانل های مخصوص بسته بندی شده  و به محل کارگاه ساختمانی حمل می گردد . ( هر پالت شامل ۸ یا ۱۲ متر مربع پانل گچی می باشد . ) بنا بر این به بهترین نحو در محل کارگاه ساختمانی تخلیه و یا توسط جرثقیل به محل دلخواه حمل می شود . 

2 پاسخ به “پانل های گچی پیش ساخته (‌بلوک های گچی )‌”

  1. مهدی گفت:

    سلام آیا از پانل های گچی در دیوار های خارجی هم میشود استفاده کرد؟

    • admin گفت:

      سلام دوست عزیز خب باید به این موضوع دقت کنید که این پانل ها نسبت به رطوبت حساسیت دارند و در برابر نم محیط مقاومت نیستند خب پس در محیط های مرطوب یا فضا هایی که تماس مستقیم با آب دارن مثل دیوار های حایل شما به هیچ وجه نمی تونید از این پانل های گچی استفاده کنید و عملا شما رو محدود به استفاده از این دیوار ها در فضای داخلی می کنه و می تونید در فضا هایی که دیوار غیر باربر یا حمال دارید از این پانل ها به عنوان جدا کننده فضا استفاده کنید .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نام ناشر : یک هزار
یک هزار
این مقاله توسط : در تاریخ : در وب سایت ثبت و در تاریخ : جولای , 2020 مورد ویرایش قرار گرفت