آشنایی با گیاه «گازمانیا» یا ستاره آتشین

آشنایی با گیاه «گازمانیا» یا ستاره آتشین

 

نام علمی:Guzmania lingulata

 

نام لاتین:ستاره آتشین Scarlet star

 

خانواده:Bromelia daceae

 

منشاء:آمریکای جنوبی

 

گازمانیا متعلق به خانواده آناناس می باشد. این جنس دارای حدود 110 گونه از گیاهان چند ساله همیشه سبز است که مناسب کشت در گلخانه، پاسیو و آپارتمان می باشند. گیاهان زینتی گازمانیا عمدتا به صورت اپی فیت (گیاهی که بر روی گیاه دیگر رشد می کند، اما مواد غذایی را از آن دریافت نمی کند)در طبیعت رشد می کنند. و در محیط طبیعی بر روی درختان و صخره ها رشد می کند. ریشه های ابتدایی آن بیشتر از آن که نقش یک ریشه را داشته باشند به عنوان لنگر و پایه عمل می کند.

برگهای آن حول محور مرکزی رشد می‌کنند و در وسط فرورفتگی فنجان مانندی وجود دارد که حیات گیاه بستگی به آن داشته و باید همیشه مملو از آب باشد و بهتر است هر چند روز یکبار آب تازه جایگزین آن گردد.برگها دارای لبه صاف و گوشتی و گل در وسط آن قرار دارد.عمر گیاه سه سال و در آخر عمر فقط یکبار گل میدهد،قبل از خشک شدن گیاه در کنار پایه برگ، پاجوش شروع به رشد نموده و با جدا نمودن و کاشت در گلدان گیاه تازه ای تولید میشود.

 

نور مورد نیاز :به مکانی پرنور، نور مستقیم به برگها و گل گیاه صدمه وارد میکند. در صورتی که نور کم باشد گیاه هیچ وقت گل نمی دهد.

 

دما : دمای بالاتر از ۱۸ درجه با رطوبت بالا مناسب این گیاه است. بهتر است برای حفظ رطوبت، در زیر گلدانی این گیاه سنگریزه ریخت و در آن به ارتفاع کمتر از سنگریزه ها آب ریخت و همچنین گیاه را هر روز مه پاشی کرد.

 

آبیاری : به آبیاری در حد متوسط نیاز دارد و تابستان ها بهتر است بطور منظم مه پاشی شود و در معرض رطوبت قرار بگیرد. به غیر از زمان گلدهی؛ فنجان گیاه باید با آب باران یا آبی سبک پر شود؛ با انجام این کار در زمان گلدهی عمر گل کم می شود. این آب باید هر ۴-۳ هفته برای جلوگیری از پوسیدگی عوض شود.خاک را در بهار و تابستان همیشه مرطوب نگه دارید،ولی در زمستان اجازه دهید سطح خاک کمی خشک شود،سپس آبیاری کنید.

رطوبت : در درجات حرارت بالا غبارپاشی روزانه لازم است.به میزان زیادی هوای اکسیژن دار نیاز دارد.در غیر این صورت به امراض قارچی مانند بوتری تیس مبتلا میشود.

 

تمیز نمودن برگها:هر دو ماه یکبار با پارچه و یا اسفنج مرطوب برگها را به ملایمت تمیز کنید،مواظب ساقه گل باشید.

 

خاک مناسب : سیستم ریشه ای این گیاه به دو روش مختلف می تواند سازگار شود:

  1. کاشت در یک گلدان خاک: که در این حالت ریشه ها توانایی جذب مواد غذایی و خاک را دارند. خاک گلدان باید سبک و دارای زهکشی عالی باشد. ترکیبی مساوی از خاک پیت + خاک برگ + پرلیت یا شن مناسب برای این گیاه است. کوددهی برای گیاهان در حال رشد در فصل گرم، ماهانه با کودی معمولی انجام شود. می توان در فصل رشد هر دو هفته یکبار از کود های مایع برای برگ ها و همچنین فنجان گیاه استفاده کرد.
  2. گیاه سوار شده بر روی چوب: که در این حالت ریشه هایی قوی و زمخت ایجاد می شود که توانایی جذب مواد غذایی و خاک را ندارند و تنها به عنوان نگهدارنده عمل می کند تا گیاه استوار بماند. در این حالت فنجان انتهایی گیاه با کودی مایع کوددهی می شود.

 

تکثیر : این گیاه یک گیاه (Monocarpicگیاهی که در طول حیات خود یک بار گل و میوه می دهد) است. گیاه بالغ پس از گلدهی به آرامی رو به خشکی و زوال می رود اما گیاهان کوچکی از پای گیاه رشد کرده؛ که می توان آن ها را وقتی به ارتفاع ۸ سانتیمتر رسید به گلدان های خود انتقال داد. این گیاهان کوچک را در حد متوسطی آب دهید و در محلی روشن قرار دهید. ظرف چندسال بالغ می شوند و به گلدهی می رسند.

عوارض و درمان :

گیاه مادری در حال خشک شدن است ولی پاگیاه شروع به رشد کرده :

کاملا طبیعی است، صبر کنید تا گیاه مادری کاملا خشک شود،سپس با دقت پاگیاه را جدا نموده و در خزه اسفاگنوم و پیت، آن را کشت کنید.

 

لکه های سفیدی روی برگها مشاهده می‌شوند :

علت آن غبارپاشی با آب سنگین است،از آب سبک بدون املاح مانند آب باران استفاده کنید.

 

برگها قهوه ای شده و خشک می‌شوند : گیاه تشنه است، آبیاری کنید.

 

برگهای پائینی می‌میرند :

هوا سرد است و یا اگر بعد از گلدهی است،کاملا طبیعی می باشد،عمر گیاه تمام شده است.گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید.

 

در تابستان گیاه می‌پوسد :

قارچ بوتری تیس عامل آن است که خود ناشی از هوای سرد و مرطوب است،گیاه را با سم قارچ کش سمپاشی نموده و به محل گرمتری منتقل و غبارپاشی را کاهش دهید،اجازه دهید سطح خاک قبل از آبیاری کاملا خشک شود،سپس آبیاری کنید.

 

ساقه گل دهنده گل نمی‌دهد :

هوا سرد و خشک و یا نور کافی نیست و یا نیاز به تغذیه مصنوعی دارد، شرایط را بازدید و نارسایی‌ها را برطرف کنید.

 

در زمستان تمام اندام گیاه سیاه می‌شوند :

هوا خیلی سرد است و یا ممکن است خاک گلدان ها باتلاقی شده باشد،گیاه را به محل گرمتری منتقل نموده و اجازه دهید سطح خاک خشک شود، سپس آبیاری کنید، زهکش را بازدید نمایید.

 

نوک برگها قهوه ای شده و خشک می‌شوند،گیاه چروکیده است :

هوا گرم و خشک است، گیاه را با آب ولرم و سبک و بدون املاح غبارپاشی روزانه نمایید،به خصوص مواقعی که درجه حرارت بالاست.

 

زخم های پنبه ای شکل سفید رنگ روی برگها و قاعده آنها تشکیل شده است :

حشره آفت عامل آن است،گیاه را با سم حشره کش نفوذی طبق دستور هر دو هفته یکبار سمپاشی کنید تا علائم از بین بروند،یا با اسفنج آغشته به سم سطح لکه ها را خیس کنید.

 

سطح زیرین برگها پر از تار عنکبوت است :

کنه قرمز ریز عامل آن است،با پارچه و یا اسفنج آغشته به سم کنه کش سطح زیرین آنها را تمیز کنید،تامین رطوبت به خصوص رطوبت دائمی و پایدار در کاهش آفت موثر است .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نام ناشر : یک هزار
یک هزار
این مقاله توسط : در تاریخ : در وب سایت ثبت و در تاریخ : جولای , 2020 مورد ویرایش قرار گرفت