سبک هنر دکو، آرت دکو

          کلمه‌ی «آرت دکو» برای خیلی از ما آشناست. احتمالا به این خاطر که این اسم را بارها در جاهای مختلفی شنیده‌ایم. «آرت دکو» نام یک جنبش هنری‌ست. جنبشی که روی بسیاری از هنرها، از جمله معماری، طراحی صنعتی و دکوراسیون داخلی تأثیر فراوان داشته است. پس عجیب نیست اگر این اسم قبلا هم به گوشمان خورده باشد. برای من «‌آرت دکو» تداعی کننده‌ی سبکی مدرن و در عین حال پر رمز و راز است. اما آیا واقعا این چنین است؟ در این مطلب قصد دارم کمی با شما درباره‌ی سبک آرت دکو در طراحی دکوراسیون داخلی صحبت کنم. این جنبش هنری دقیقا چه بود و چه تأثیری بر دکوراسیون داخلی داشت؟ خصوصیات طراحی داخلی به سبک آرت دکو چیست؟ آیا آرت دکو همان سبکی‌ست که دوست داریم منزلمان را با پیروی از آن دکور کنیم؟

 

سبک هنر دکو

 

آرت دکو از کجا شروع شد؟

          در دهه‌ی ۲۰ میلادی در پاریس، یک نمایشگاه بین‌المللی با موضوعیت هنرهای تزیینی و صنعت مدرن برگزار شد. پیدایش آرت دکو به همین نمایشگاه بر می‌گردد. درواقع آرت دکو نوعی از طراحی مدرن بود که به مد تبدیل شده بود. محصولاتی که در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شدند تنوع زیادی داشتند؛ از دست‌ساخته‌های لوکس گرفته تا تولیدات ماشینی. اما در ساخت همه‌ی آن‌ها به یک مسئله توجه شده بود: این محصولات در عین شیک بودن، از سنت دوری می‌کردند. درواقع تمامی آن‌ها سمبلی از ثروت و زیبایی بودند اما در عین حال مدرنیسم را نشان می‌دادند. و آرت دکو، چیزی بیش از این‌ها نبود. آرت دکو رفته رفته در اروپا و آمریکا محبوبیت زیادی پیدا کرد. این جنبش درواقع دیدی نوین به جنبش آرت نووُی فرانسه بود. سبکی مینیمال‌تر که الهام بیشتری از طبیعت گرفته بود. 

           جنبش آرت دکو که تا دهه‌ی ۴۰ میلادی ادامه داشت، تمام حیطه‌های هنر را تحت تأثیر قرار داد. از دکوراسیون داخلی و معماری گرفته تا صنعت مد و حتی ماشین سازی. نمونه‌های این سبک طراحی جذاب را حتی می‌توانیم در معماری ساختمان‌های معروف آمریکایی هم ببینیم. گرچه آرت دکو بعد از دهه‌ی ۴۰ به‌طور کلی جای خود را به سبک‌های دیگر داد، اما هنوز هم یکی از پرطرفدارترین سبک‌های در طراحی دکوراسیون داخلی باقی مانده‌ است. 

 

 

سبک هنر دکو

 

سبک «آرت دکو» چه خصوصیاتی دارد؟

          زمانی که می‌خواهیم از یک سبک طراحی برای دکوراسیون منزلمان استفاده کنیم، پیش از هرچیز بهتر است خصوصیات این سبک را بشناسیم.« آرت دکو‌ » یکی از آن سبک‌های طراحی دکوراسیون داخلی‌ست که مشخصه‌های بسیار بارز و متفاوتی دارند.به‌طور کلی می‌توانیم « آرت دکو» را ملغمه‌ای از فرم‌های هندسی و زاویه‌دار، مواد اولیه‌ی عجیب و غریب و خاص و دکوراسیون باریک و خطی بدانیم. دکوراسیونی که به سبک آرت دکو باشد، بیشتر حال و هوایی شبیه به مصر، مکزیک و یا آفریقای قدیم را به‌همراه دارد. هم مواد اولیه‌ی که برای این نوع دکوراسیون داخلی استفاده می‌شود و هم فرم‌ها، نقش و نگارها و رنگ‌ها، همگی الهام گرفته از فضای این کشورها هستند. شاید همین موضوع این سبک دکوراسیون را، مخصوصا برای ما که فرهنگمان شرقی‌ست، جذاب‌تر می‌کند.

 

 

سبک هنر دکو

آرت دکو طرفدار کدام مواد است؟

          همان‌طور که گفتیم، در طراحی به سبک « آرت دکو » معمولا از موادی متفاوت و خاص استفاده می‌شود. این مواد بیشتر اوقات فلزهای ضدزنگ، آینه، کروم، چوب‌های منبت‌کاری شده، لاک‌الکل و پوست حیوانات غیر معمولی مثل کوسه و گورخر هستند. البته مواد گران‌تری مثل سنگ مرمر و چوب‌های نادر هم می‌توانند جایگاه خاص خود را در دکوراسیون به سبک « آرت دکو » داشته باشند؛ اما مخاطبین این مواد معمولا طبقه‌ی بسیار ثروتمند هستند. فکر می‌کنم شاید به نظر شما هم رسیده باشد که تمام موادی که گفتیم نوعی شکوه و تجمل خاص به همراه دارند که در عین حال به هیچ عنوان به سوی سنت کشیده نمی‌شود. جدیتی متفاوت و گیرا ! « آرت دکو » چیزی جز این نیست.

 

سبک هنر دکو

« آرت دکو » از چه عناصر و تم‌هایی استفاده می‌کند؟

           بیشترین عناصری که می‌توانیم در یک دکوراسیون به سبک آرت دکو ببینیم، نقش و نگارهای زیگ‌زاگی و پله‌ای و یا خطوط و انحناهایی هستند که خطای دید ایجاد می‌کنند. این نقش‌ و نگارها درست یادآور همان حال و هوای مصر باستان است. در این سبک از دکوراسیون می‌توانیم تم‌هایی مثل شاخ و برگ و پر را هم ببینیم که باز الهام گرفته از همان فضاست.و اما « آرت دکو » تنها از رمز و راز فضای تمدن‌های باستانی نماد نگرفته است؛ آسمان‌خراش‌ها و پیدایش عصر تکنولوژی هم در این سبک تأثیر بسیاری داشته‌اند. شکل‌های تیز و ذوذنقه شکل که یادآور آسمان‌خراش‌ها هستند و یا دندانه‌های ناهموار می‌توانند گواهی برای این موضوع باشند.

 

سبک هنر دکو

جلوه و تضاد

         « آرت دکو » سبکی‌ست که رنگ‌های بسیار مشخص و پر جلوه را ترجیح می‌دهد. در فضایی که به سبک « آرت دکو » طراحی شده باشد معمولا تضاد رنگی به چشم می‌خورد. شاید بپرسید که این رنگ‌ها کدامند؟ برای داشتن دکوراسیونی به سبک « آرت دکو‌ » بهتر است از رنگ‌هایی مثل سیاه، نقره‌ای، کروم و قرمز استفاده کنیم. البته این روزها رنگ‌هایی کمی خنثی‌تر مثل بژ و سفید هم در این سبک از دکوراسیون داخلی جای گرفته‌اند. اگر بخواهیم به‌طور مثال اتاق نشیمنمان را به سبک « آرت دکو‌ » طراحی کنیم، کافی‌ست این رنگ‌های پرجلوه و قدرتمند را به عنوان رنگ‌های اصلی فضای نشیمن استفاده کنیم و آن‌ها را با رنگ‌هایی مثل زرد، سبز، آبی و حتی صورتی ترکیب کنیم تا تضاد مورد نظر ایجاد شود. برای اتاق خواب‌ها رنگ‌های بژ می‌توانند گزینه‌های بهتری باشند. این رنگ‌ها هم آرامش بیشتری به همراه دارند و هم به ‌خوبی با مبلمان چوبی سبک « آرت دکو‌ » هم‌خوانی دارند.

 

سبک هنر دکو

 

مبلمان

         زمانی که نوبت به انتخاب مبلمان برای یک چیدمان به سبک « آرت دکو » می‌رسد، بهتر است به‌دنبال شکل‌هایی باشیم که به‌نظر بسیار قوی ولی درعین حال ساده می‌رسند. مبلمان سبک « آرت دکو» معمولا از جنس‌های عجیب و غریب ساخته می‌شوند، مثلا چوب‌های محکمی که نقش و نگار راه راه دارند. در این مبلمان آینه و کروم به‌کار می‌رود و همه چیز ما را به سمت و سوی یک لوکس بودن و شیک بودن خاص هدایت می‌کند. می‌خواهیم مبلمان منزلمان براق و صیقلی باشند. همان‌طور که وجه مدرن این دکوراسیون به ما القا می‌کند، به‌دنبال داشتن یک دکوراسیون بسیار راحت ولی در عین حال پرجلوه برای اتاق نشیمن، اتاق خواب و یا اتاق ناهارخوری منزلمان هستیم. مبلمان « آرت دکو» معمولا ابعاد بسیار بزرگی دارند؛ پس بهتر است از انتخاب عناصر بزرگ نترسیم.  شاید خیلی از شما فیلم گتسبی بزرگ را دیده باشید. این فیلم یکی از بهترین نمونه‌های یک دکوراسیون داخلی به سبک « آرت دکو‌» ست. اگر به دنبال سالنی با این سبک طراحی هستید، حتما هنگام تهیه‌‌ی مبلمان این فیلم را به‌خاطر بیاورید.

 

سبک هنر دکو

 

 

کف‌پوش

          برای داشتن دکوراسیونی به‌سبک «‌ آرت دکو»، کفش‌پوش‌های صیقلی و براق کمک فراوانی به ما می‌کنند. پارکت‌های لاک‌الکل خورده، زمین‌های مرمری و از همه بیشتر کف‌پوش‌های سیاه و سفید می‌توانند بهترین گزینه‌ها باشند. در دوره‌ی محبوبیت « آرت دکو» این کف‌پوش‌ها با فرش‌های بزرگ که طرح‌های هندسی داشتند پوشیده می‌شدند. پس اگر شما هم اهل فرش‌های بزرگ هستید و ترجیح می‌دهید پایتان را روی زمین سرد نگذارید، « آرت دکو» می‌تواند به‌خوبی رضایتتان را جلب کند.

 

سبک هنر دکو

 

 

تزیینات

          با تمام چیزهایی که درباره‌ی دکوراسیون داخلی به سبک‌ « آرت دکو» خواندیم، احتمالا حدس می‌زنید که تزییناتی که برای این نوع چیدمان استفاده می‌کنیم، باید بیان‌گر چه حس و حالی باشند. در یک سالن نشیمن به سبک « آرت دکو» می‌توانیم دیوارها را با قاب‌های استیل و کرومی و آینه‌هایی به شکل‌های هندسی تزیین کنیم. در چنین دکوراسیونی همیشه جایگاهی خاص برای اشیای قدیمی مثل رادیوها و یا ساعت‌های دکوی فرانسوی وجود دارد. اگر اهل هنر هستید و دلتان می‌خواهد تابلوها از دکوراسیون منزلتان حذف نشوند، می‌توانید برای تزیین سالن نشیمن آرت دکوی خود از نقاشی‌های پیکاسو، پاول کلی و یا نقاشان هم سبک استفاده کنید. فراموش نکنید که « آرت دکو» نقش‌ و نگارهای هندسی و یا گل‌ها و برگ‌های عجیب و بیگانه را ترجیح می‌دهید. پس در این دکوراسیون حتما از نقش گل‌های ریزتر و رمانتیک‌تر دوری کنید.

 

سبک هنر دکو

 

سبک هنر دکو

 

سبک هنر دکو

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نام ناشر : یک هزار
یک هزار
این مقاله توسط : در تاریخ : در وب سایت ثبت و در تاریخ : جولای , 2020 مورد ویرایش قرار گرفت