آشنایی با انواع هوش

آشنایی با انواع هوش

وقتی در مورد هوش صحبت می‌کنیم، اغلب افراد تنها «هوش منطقی» یا «IQ» را می شناسند. اما امروزه با پیشرفت و مطالعات بیشتر در زمینه روانشناسی، هوش‌های مختلفی تعریف شده است که به اختصار به تعریف آنها می پردازیم .

هوش منطقی :

 همان هوش عقلی یا هوش ریاضی است که در مدارس، ما را با آن می‌سنجیدند. اما انسان‌هایی را می‌توانیم مثال بزنیم که در دانشگاه معدل بالایی داشتند، اما در زندگی خانوادگی یا کاری شکست خوردند. پس هوش عقلی لازم است، اما کافی نیست.

هوش هیجانی :

به معنای توانایی مدیریت کردن هیجانات خود و دیگران است. بعنوان مثال در اداره‌ای هستید کارمند با ارباب رجوع مشغول دعواست. بعد از دعوا نوبت به شما میرسد آن کارمند با لحنی عصبانی به شما میگوید کارتون چیه. این کارمند هوش هیجانی پایینی دارد. هوش هیجانی با تمرین و تکرار قابلیت ارتقا دارد.

هوش سیاسی :

 هوش سیاسی که بهتر است آن را به هوش تدبیری ترجمه کنیم، و معنا و مفهوم آن این است که بدانیم در مقابل هر فرد بهترین نوع رفتار چه باید باشد. تشخیص تفاوت میان افراد و به‌کارگیری بهترین شیوه‌ی عملکرد برای نزدیک شدن به آنها، هوش تدبیری یعنی هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد.

 هوش تدبیری :

 یعنی اینکه خودم را با سواد مخاطب هدف هماهنگ کنم و از به‌کار بردن سؤالات و عبارات نابجا خودداری کنم. هوش تدبیری توان درک طرف مقابل را در ما افزایش می‌دهد. هوش تدبیری همان کیاست داشتن در کار است. به ما یاد می‌دهد که با مردم بحث نکنیم، یاد می‌دهد که در بازار رفته‌ایم تا معامله کنیم نه مقابله؛ و اینکه درک فرهنگ‌ها و خرده‌فرهنگ‌ها را داشته باشیم.

هوش جسمانی یا فیزیکی :

به ما می‌گوید که برای موفقیت در کار، و نزد مردم می‌بایست روح شاداب و مغزی پویا داشته باشیم و این مهم مهیا نمی‌شود مگر اینکه جسم سالم داشته باشیم. هوش جسمی به ما می‌گوید که عقل سالم در بدن سالم قرار دارد، پس مراقبت‌کننده‌ی ورزش و سلامتی خود باشیم.

هوش معنوی :

 هوش معنوی به انسان بودن ما، صداقت داشتن ما و سالم بودن اخلاق ما می‌پردازد. هوش معنوی یعنی خودمان را نانوایی فرض کنیم که قرار نیست نان سوخته دست مردم بدهیم.

هوش مدیریتی :

به ما یادآور می‌شود برای موفقیت در زندگی شخصی و کسب و کار باید بتوانیم بر خودمان مدیریت قوی داشته باشیم و به عبارتی روی خودمان که ارزشمندترین دارایی‌مان است سرمایه‌گذاری کنیم، و برای این مهم، ۵ هوش را با نگاه جامعیت‌نگری به‌کار گیریم.

هوش مالی :

اما اگر دقت کرده باشیم  امروزه صحبت از هوش مالی درمیان است .هوش مالی چیست ؟ کلمه ای که مفهوم خاصی درخود دارد. همیشه با خودم فکر می‌کردم که چرا بعضی از افراد خیلی راحت پول در‌می‌آورند، ولی نوبت من که می‌شود انگار پول از من فرار می‌کند. گاهی در خودم یا اطرافیانم به دنبال ایراد کار می‌گشتم. به ‌تازگی فهمیده‌ام که برای پولدار شدن هم باید باهوش بود، البته هوشی متفاوت از  IQ. در ادامه به بررسی مفهوم هوش مالی پرداخته‌ایم تا راز سربه‌مهر پول درآوردن را فاش کنیم.

هوش مالی مفهومی ذهنی است که به عملکرد یا کارهای خاصی اشاره دارد که ثروت را به زندگی شما می‌آورند.

هوش مالی بخشی از هوش شماست که می‌تواند موضوعات مربوط به مسایل و مشکلات مالی‌تان راشناسایی و آن‌ها را حل کند. نمونه ساده‌ای از این مشکلات که این هوش قادر به حل آن می‌باشد نداشتن درآمد کافی و پیدا کردن راه حل‌هایی برای درآمدزایی بیشتر، بدهی‌های زیادتر، داشتن پول و نداشتن آگاهی کافی برای استفاده مفید و ثمربخش از آن می‌باشد.

متاسفانه اگر هوش مالی پایینی داشته باشید مشکلات مالی شما حل نخواهد شد باقی می ماند و هرگز از بین نمی رود، بلکه در برهه‌ای کم‌رنگ‌تر و در برهه‌ای دیگر پر رنگ‌تر خواهد شد. اگر هوش مالی شما پایین است باید معلومات مالی خود را افزایش دهید. با این افزایش می‌توانید مشکلات مالی خود را حل کرده و قوی‌تر از قبل عمل کنید.

یکی از مسایل مهمی که در هوش مالی تعیین کننده است، هوش هیجانی ماست. اگر افراد نتوانند بر عواطف،احساسات و عادت‌های بد، خود کنترلی داشته باشند قطعا در مورد حفظ و کنترل ول‌هایشان دچار مشکل خواهند شد. مثلا افرادی که همیشه عادت دارند بیش از درآمد خود خرج کنند همراه بی‌پول یا مقروض خواهند بود و بهتر است هر چه سریعتر راه حل مناسبی را برای مشکل‌شان پیدا کنند.

وضعیت درآمد و مخارج هر فردی تاثیر مستقیم بر کیفیت زندگی وی دارد، بنابراین هر چه با دقت بیشتری بر این موضوع متمرکز شده و یا روی «هوش مالی» خود کار کنیم و آن را تقویت نماییم،  می‌توانیم مشکلات مالی خود را حل کرده و زندگی بهتری داشته باشیم.

 

نویسنده : فاطمه باقری – حسابدار و کارشناس امور مالی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نام ناشر : یک هزار
یک هزار
این مقاله توسط : در تاریخ : در وب سایت ثبت و در تاریخ : جولای , 2020 مورد ویرایش قرار گرفت