آشنایی با گل “بگونیا عروس”

آشنایی با گل بگونیا عروس :

 

نام علمی : Begonia Semperflorens

نام لاتین : Wax Begonia

خانواده : Begoniaceae

منشاء : دو رگه است

زمان گلدهی : تمام طول سال

«بگونیا عروس» یا «بگونیا واکسی» به خاطر برگ‌های ضخیم و براق خود به «واکسی» معروف است و جزء گل‌های مقاوم می‌باشد. از آن دسته گل‌هایی است که مثل «بنفشه آفریقایی» تمام سال بسته به میزان نور و مقدار کود گل می‌دهند. از این گیاه معمولا در فضای سبز به عنوان گل یکساله و حساس به سرما استفاده می‌کنند. ولی استفاده‌ی عمده آن به عنوان یک گل آپارتمانی مقاوم و گلدار است.

در واقع این گل «هیبرید» یا دورگه از دو گونه‌ی Cucullata و schmidtiana است که با هم تلاقی داده شده‌اند و در طول چندین سال امروزه ما این گل زیبا را داریم.

بگونیا عروس

نور مورد نیاز :

این گل مثل بقیه گل‌های گلدار به نور فراوان نیاز دارد و جز دسته گل‌های بی تفاوت نسبت به طول روز است. بهترین مکان‌ها برای این بگونیا در پاسیوی پر نور، پشت پنجره جنوبی، راه پله پر نور و کلا هر جای نورانی دیگر است. نور مصنوعی برای این گل مناسب نیست و برای گلدهی حتما نیاز به نور زیاد دارد.

دما :

اختلاف دما بین شب و روز باعث گلدهی، رشد و قد کشیدن گیاه می‌شود. هوای سرد را هم نمی‌تواند تحمل کند، حداقل دمای راه پله، یعنی ۱۵ درجه کمترین مقداری است که تحمل می‌کند.

بگونیا عروس

آبیاری :

حتما بین دو آبیاری خاک باید خشک باشد. هر چقدر هوا گرم‌تر باشد به آب بیشتری نیاز دارد. اگر هم بیش از حد آب دهید به خاطر ترشح «اتیلن» برگها زرد می‌شوند و کمبود آب هم  برگ‌ها را زرد می کند و گل‌ها می‌ریزند.

رطوبت:

بگونیاها عاشق رطوبت هستند. سعی کنید این گونه گل‌ها را با بقیه گلها کنار هم بگذارید تا رطوبت خود را حفظ کنند.

خاک مناسب:

برای گلدهی باید خاک قوی باشد و بتواند آب را در خود نگه دارد. مثل ترکیب کوکوپیت و پیت ماس و پرلیت به نسبت برابر، یا خاک کمپوست یا ترکیب خاکبرگ و پیت ماس.

بگونیا عروس

تغذیه:

برای گلدهی به دو هفته یکبار کود دهی نیاز دارد. اگر گیاه گل نمی دهد یا نور کمی دارد یا کود می‌خواهد. این گل علاقه‌ی زیادی به «فسفر» دارد.

تعویض گلدان:

یکی از نکاتی که باعث می‌شود گیاه گل ندهد تعویض گلدان بی موقع است. گل‌ها دوست دارند در گلدان ریشه بیاندازند. هرچه ریشه بیشتر شود گلدهی بیشتر و گل مقاوم‌تر و سالم‌تر خواهد شد. پس هر وقت ریشه از زیر گلدان بیرون زد بهترین زمان تعویض گلدان است. این قانون برای همه گل‌ها صادق است.

بگونیا عروس

تکثیر:

در فصل بهار شاخه‌هایی که گل ندارند را به روش قلمه زنی ساقه را به طول ۱۰ سانتی‌متر با دو تا گره و برگ به صورت اریب ببرید و داخل خاک یا ماسه رودخانه یا پرلیت و کوکوپیت و در جای نیمه سایه و گرم بگذارید تا رشد کند.

هرس:

همیشه گل‌های خشک شده،برگ‌های زرد و خشک و مرده، شاخه‌های سیاه شده را از گیاه جدا کنید. با سر برداری از سر شاخه‌ها می‌توانید هم تعداد گل‌ها را بیشتر کنید و هم گل را گِرد و زیبا کنید.

بگونیا عروس

 

گرد آورنده : مهندس فائزه صابر

کانال تلگرام جادوی گیاه :  https://t.me/jadooye_giah

صفحه اینستاگرام جادوی گیاه : https://www.instagram.com/jadooye_giah

 

3 پاسخ به “آشنایی با گل “بگونیا عروس””

  1. گلکار گفت:

    گل قشنگی هستش و مقاومتش هم خوبه

  2. سلام میشه لینک داخل مطلبو چک
    کنید.برای من مشکل داشت.ممنون

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نام ناشر : یک هزار
یک هزار
این مقاله توسط : در تاریخ : در وب سایت ثبت و در تاریخ : جولای , 2020 مورد ویرایش قرار گرفت