کنترل بهداشت و سلامت لثه

طبق تعاریفی که در مقاله قبل راجع به پلاک باکتریایی یا دندانی داشتیم ، متوجه می شویم که باقی ماندن پلاک باکتریایی روی دندان منجر به التهاب لثه و بیماری ژنژیویت می شود. ژنژیویت مرتبط با پلاک دندانی شایع ترین فرم بیماری لثه است. در این بیماری خون ریزی لثه ای یک علامت تشخیصی مهم است. بیمارانی که اظهار می دارند حین نخ کشیدن یا مسواک زدن دچار خونریزی از لثه هایشان می‌شوند به ژنژیویت یا التهاب لثه مبتلا هستند. کما اینکه تشخیص نهایی و قطعی به عهده دندانپزشک می‌باشد .

شیوع بیماری لثه‌ای در چه کسانی بیشتر است؟

در نوجوانان و خانم‌های باردار و خانم‌هایی که داروهای ضد باداری خوراکی مصرف میکنند.

با در نظر گرفتن بهداشت یکسان، بالا رفتن هورمون های جنسی در سنین بلوغ بر روی ترکیب باکتری های زیرلثه ای اثر گذار است و آن را به سمت بیماری زا بودن  پیش می برد .همچنین تاثیرات هورمونی ممکن است مسئول افزایش شیوع ژنژیویت طی حاملگی و در میان خانم های تحت داروی ضد بارداری خوراکی باشد.

استثناء

خونریزی لثه ای ناشی از بیماری لثه  ای در افراد سیگاری به علت جمع شدن عروق ناشی از نیکوتین دود سیگار کم است. بنابراین این عدم خونریزی و یا کم بودن خونریزی حین مسواک زدن ونخ کشیدن نشانه سلامت لثه در آنها نیست .

مواد آشکار ساز

این مواد به صورت قرص یا محلول می‌باشند که باعث رنگ گرفتن شدید پلاک باکتریایی می شود این مواد در مطب برای آموزش کنترل پلاک استفاده می شود .

  

کنترل پلاک  یکی از اجزای اساسی درمان دندانپزشکی است و بازگشت سلامتی را برای بیماران مبتلا به بیماری‌های لثه تسهیل کرده و از پوسیدگی دندان پیش‌گیری کرده و سلامت دهان را در طول زندگی حفظ می‌نماید.

جرم دندانی چگونه تشکیل می‌شود؟

جرم دندانی همان پلاک دندانی است که معدنی می‌شود. پلاک دندانی که دراثر عدم مسواک زدن ونخ دندان کشیدن صحیح تمیز نمی شوند و باقی می ماند بین روز اول تا چهاردهم مواد معدنی از بزاق و مایع لثه‌ای دریافت و به مرور سخت و تبدیل به جرم می‌شود.

جرم مستقیما لثه را تحریک نمی کند ولی محیطی برای تجمع دائمی  پلاک در تماس مسقیم با لثه قرار می‌دهد. پس التهاب در لثه تشدید و اتصالات لثه‌ای به دندان سست شده و از بین می رود و در کنار دندان چیزی شبیه پاکت تشکیل می شود که عملا در دسترس مسواک برای تمیز کردن نیست در این صورت فرد دچار بیماری «پریودنتال» یا بیماری «انساج لثه‌ای» شده و در ادامه روند از دست رفتن این اتصالات، تحلیل استخوان فک و لقی دندان و در نهایت از دست رفتن دندان را خواهیم داشت.

بنابراین آگاه شدیم که جرم گیری نه تنها برای دندان‌ها مضر نیست بلکه در سلامت لثه و در سلامت دندان به دلیل از بین بردن پلاک بیماری زا نقش مهمی دارد.

هر چند وقت یک بار جرم گیری کنیم ؟

بهتر است جرم گیری هر 6 ماه یک بار در بیماران با بهداشت ضعیف و در صورت رعایت بهداشت مناسب هر 1 سال یک بار انجام شود.

نویسنده : دکتر معصومه باقری ، دندانپزشک

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نام ناشر : یک هزار
یک هزار
این مقاله توسط : در تاریخ : در وب سایت ثبت و در تاریخ : جولای , 2020 مورد ویرایش قرار گرفت