فواید حسابداری در زندگی روزمره

این سوالی که است درذهن همه افراد جامعه ممکن است پیش بیادفقط موسسات؛ سازمان ها؛ ایا همه افراد به این علم نیاز دارند . بابررسی ساده درزندگی هرفرد متوجه می شود که حسابداری لازمه زندگی هرفرد درجامعه کنونی است بنابراین برای اداره مالی زندگی خود آشنایی به مسایل حسابداری امری اجتناب ناپذیر خواهد بود درواقع شما میتوانید حسابداری را از بین کتاب ها و کلاس ها و واحد های درسی بیاموزید اما حسابدار بودن در زندگی هنری است که همه افراد از آن بهره مند نیستند. همانطور که لازمه یک کسب و کار و تجارت موفق، حسابداری بی عیب و نقص است، در زندگی شخصی هم برای موفقیت در حوزه درآمد، لازم است که حسابداری را در امور روزمره خود دخیل کنیم همه ما روزانه از صبح تا شب به نوعی درگیر مسائل مالی هستیم از صبح که از خانه بیرون می رویم و باک اتومبیل خود را پر از بنزین می کنیم و وجه آن را پرداخت می کنیم و یا کرایه تاکسی ؛مترو؛ که پرداخت می کنیم و حقوقی که در پایان ماه دریافت می کنیم و از محل آن نیازهای روزمره خود را تامین و در مواقعی هم برای آینده پس انداز می کنیم. حال اشخاص مختلف در مسائل مالی خود به دو گونه اند اول آنهایی هستند که در انتظار دریافت حقوق پایان ماه خود هستند و پس از دریافت حقوق بدون هیچ برنامه وتوجه بر روی وجوه دریافتی از بابت حقوق خود آن را خرج روزانه کرده و چه بسا که در نیمه ماه پول آنها تمام شده و یا باید به دریافت مساعده اقدام کنند و یا تا آخر ماه به هر طریق ممکن به سر کنند.
اما گروه دوم افرادی هستند که پس از دریافت حقوق کلیه امور مالی خود را برنامه ریزی می کنند این دسته حتی اگر حقوق ناچیزی هم دریافت کنند ولی با برنامه ریزی که بر روی وجوه دریافتی خود انجام می دهندبه راحتی تا پایان ماه بدون مشکل عدم نقدینگی به سر کرده و چه بسا برای آینده خود پس انداز هم می کنند.
در مورد فوق همه اشخاص نیز به نوعی از حسابداری و سیستم حسابداری برای دخل و خرج روزانه خود استفاده می کنند هرچند رشته تخصصی آنها نبوده ومبا مطالب ان آشنایی نداشته باشند.
همه اشخاص حقیقی و حقوقی برای ادامه حسات اقتصادی خود باید به نوعی با حسابداری آشنا باشند و آن را در موسسات و زندگی شخصی خود بکار گیرند و مطمئنا اگر موسسه از سیستم حسابداری استفاده نکند مسلما در آینده ای نزدیک محکوم به شکست و همچنین اگر افراد در دخل و خرج روزمره زندگی خود از حسابداری استفاده نکنند همیشه درگیر مشکلات اقتصادی خواهند بود.

از فواید حسابداری در زندگی روزمره میتوان به موارد زیر اشاره کرد

شناخت ومدیریت هزینه ها و مخارج و تفکیک کردن هزینه های اضافی از ضروری
– برنامه ریزی ومدیریت درآمد ها وعایدی ها و پس انداز کردن بخشی از درآمد ها
– مدیریت بدهکاری و بستانکاری به اشخاص حقیقی و حقوقی
مدیریت حسابهای بانکی، سود ها و اقساط ماهیانه دریافتی و پرداختی
– ارامش خیال برای به خاطر سپردن تمام جزییات
– آینده نگری بهتر و توانایی مدیریت بر روی سرمایه گذاری های بلند مدت
– قدرت بررسی ومرور درآمد های در چند وقت اخیر در صورت لزوم
– امکان بررسی ضرر و زیان و سود و منافع به وجود آمده در بازه های زمانی مختلف

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *